Bielactwo nabyte

Bielactwo nabyte to zazwyczaj liczne ogniska plamistych odbarwień o różnej morfologii, które otoczone są przebarwioną obwódką. Nie wykazują objawów zapalnych ani zaniku. Mogą pojawić się zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Bielactwo nabyte ma charakter dziedziczny. Dziedziczenie jest autosomalne dominujące. Plamy są efektem zaburzenia tworzenia się barwnika w skórze - melaniny. Do tego dochodzi do niszczenia komórek barwnikowych na drodze procesów autoimmunologicznych. Za przyczyną autoimmunologiczną przemawia również stosunkowo częste współwystępowanie innych schorzeń o tym podłożu, tak choroba Hashimoto, niedokrwistość złośliwa, toczeń rumieniowaty, twardzina czy cukrzyca. Zauważono również, że przebieg czerniaka u osób z bielactwem jest łagodniejszy, niż zazwyczaj. Wykazano też pewien związek choroby z zaburzeniami w układzie nerwowym dotyczącymi nerwów obwodowych.

Bielactwo nabyte objawia się powstawaniem odbarwionych, ostro odgraniczonych przez przebarwioną obwódkę, plam. Niekiedy przebarwienia są na tyle rozległe, że trudno ocenić, który kolor jest kolorem skóry a który tkanki chorobowej i czy problem leży w odbarwieniu czy przebarwieniu skóry. Włosy w obrębie ognisk choroby również tracą swój kolor i stają się siwe.

Najczęściej bielectwo lokalizuje się na twarzy, grzbietach rąk i narządach płciowych. Może dojść do uogólnienia procesów chorobowych. Czas trwania choroby jest wieloletni, stopniowo postępujący. W lecie obwódki ulegają przyciemnieniu, ale jednocześnie skóra odbarwiona nieco zmienia swoją barwę pod wpływem słońca. Schorzenie rzadko powoduje świąd.

Dotychczas nie opracowano skutecznej terapii powodującej całkowite wyleczenie chorych z bielactwem. Stosuje się fotochemioterapię PUVA, jednak mimo wielomiesięcznego leczenia wyniki są zadowalające u niewielkiej części pacjentów. U dzieci niekiedy stosuje się wyciąg z dziurawca, który niejako uczula na słońce. W przypadku świądu podaje się leki uspokajające.

Z miernym powodzeniem stosuje się zabiegi krioterapii na ogniska chorobowe. Stosuje się również metody przeszczepu komórek barwnikowych - odpowiednio wcześniej przygotowanych. Rezultaty tej terapii są bardzo korzystne kosmetyczne, gdyż repigmentacja skóry jest równomierna. Konieczna jest u każdego chorego wysoka ochrona przed promieniowaniem słonecznym.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Zaburzenia barwnikowe skóry » Bielactwo nabyte