Brodawka łojotokowa

Brodawka łojotokowa (rogowacenie łojotokowe) to w swej istocie łagodny nowotwór naskórkowy o brodawkowatej powierzchni, który ma tendencję do tworzenia szypuły.

Wykwity skórne mają różny wygląd i kształt. Mogą mieć postać prawie płaskich grudek o dobrym odgraniczeniu od otoczenia i kolorze zbliżonym do skóry lub też wyniosłych, brunatnych wykwitów o całkiem dużych rozmiarach i przytwierdzonych na szypule. Najczęstszą lokalizacją choroby są grzbiety dłoni, tułów oraz twarz. Niekiedy spotyka się je również na owłosionej skórze głowy i w okolicach narządów płciowych. Mogą być bardzo ciemne, co jest skutkiem nagromadzenia melaniny w skórze zmienionej chorobowo.

Zmiany są bardziej typowe dla osób w wieku dojrzałym i starszym. Niestety, w niektórych przypadkach - zwłaszcza bardzo nasilonych, wysiewnych - początek choroby jest związany z rozwojem nowotworu w obrębie układu pokarmowego. Natomiast w obrębie samych ognisk choroby bardzo rzadko dochodzi do transformacji nowotworowej. W okolicy narządów płciowych brodawki łojotokowe niekiedy rosną do dużych rozmiarów i mogą być powiązane z zakażeniem wirusem brodawczaka - HPV 6 lub niekiedy HPV 16.

Leczenie brodawek łojotokowych prowadza się do usunięcia ich przy pomocy krioterapii, drobnej interwencji dermatologicznej lub chirurgicznej.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Znamiona » Brodawka łojotokowa