Brodawki płaskie młodocianych

Brodawki płaskie młodocianych to schorzenie dotykające najczęściej nastolatków, w którym dochodzi do powstania na skórze licznych, płaskich grudek, które sprawiają wrażenie nałożonych na skórę. Za tego typu zmiany skórne odpowiedzialny jest wirus HPV3. nieco rzadziej zmiany skórne pojawiają się w wyniku kontaktu z typem 10, 27 i 28 HPV.

Brodawki płaskie młodocianych, poza tym, że są płaskie, są również barwy brunatnej lub zbliżonej do koloru skóry i lekko błyszczą. Są delikatnie wyniosłe ponad powierzchnię skóry. Można je wyczuć pod palcami, gdyż mają typowo chropowatą powierzchnię. Zmiany tego typu są zazwyczaj liczne i rozsiane. Brodawki płaskie najczęściej umiejscawiają się na grzbietach rąk oraz na twarzy - zwłaszcza w okolicy brody oraz czoła. Obserwuje się również zjawisko Koebnera, które polega na linijnym układaniu się zmian w miejscu wcześniejszego zadrapania.

Przebieg choroby nie jest taki sam u wszystkich młodych ludzi. Może być rozmaicie długi lub intensywny. Jednak prawie regułą wydaje się być, iż zmiany ustępują samoistnie. Proces zdrowienia również ma charakterystyczny przebieg. Wszystkie zmiany skórne w tym samym czasie brzękną i ulegają silnemu zaczerwieniu, by po kilku tygodniach wycofać się całkowicie. Proces ten może budzić zaniepokojenie chorych, jednak ważne jest, by pamiętali, że to dobry znak.

W leczeniu brodawek płaskich młodocianych stosuje się zazwyczaj leki miejscowe. Są to maści z witaminą A lub C. Można również zaaplikować na miejsca zmienione chorobowo środki złuszczające z rezorcyną i siarką. Niekiedy prowadzi się terapię przy użyciu ciekłego azotu.

Brodawki przejściowe

Brodawki przejściowe to zmiany skórne mające postać kliniczną, która sytuuje się pomiędzy obrazem klinicznym brodawek zwykłych a brodawek płaskich. Są wyraźnie wypukłe, o szorstkiej, hiperkeratotycznej powierzchni i do tego zazwyczaj są liczne i często układają się linijnie. Proces ich regresji jest porównywalny do ustępowania brodawek płaskich - pojawi się stan zapalny, po którym następuje zdrowienie. Ich powstanie jest efektem zakażenia wirusem HPV 10, 27 lub 28. ten typ brodawek występuje stosunkowo często u osób z obniżoną odpornością.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Honorata Błaszczyk, Anna Zalewska Janowska: Choroby skóry.

dermatologia24.pl » Wirusowe choroby skóry » Brodawki płaskie młodocianych