Brodawki stóp

Wśród brodawek stóp wyróżnić można dwa rodzaje. Pierwszy z nich to głębokie, bolesne, choć nieliczne zmiany - typ myrmecia a drugi to bardziej powierzchowne i zlewne zmiany - brodawki mozaikowate. Za wystąpienie objawów choroby w typie myrmecia odpowiedzialny jest wirus HPV1, natomiast za brodawki mozaikowate odpowiada HPV2 - ten sam, który wywołuje brodawki zwykłe. Charakteryzuje się on wysoką zakaźnością ze względu na dużą ilość cząsteczek wirusa. Niestety przebycie tego schorzenia nie jest synonimem odporności i może dojść do ponownego zakażenia.

Brodawki typu myrmecia charakteryzują się dużą bolesnością i odczynem zapalnym. Są pojedyncze lub niekiedy nieliczne i wnikają głęboko do skóry stóp. Ten typ brodawek nawraca niezwykle rzadko. Bardzo charakterystyczny jest sposób ustępowania brodawek typu myrmecia. Wszystkie zmiany w tym samym czasie stają się czarne a podłoże silnie zaczerwienione. Tego rodzaju - dość niepokojące dla pacjenta - zmiany są dobrym prognostykiem. Oznaczają bowiem, że choroba ustępuje. W przypadku, gdy do zakażenia wirusem HPV1 dojdzie w obrębie rąk, zmiany również ustępują w tej sekwencji zdarzeń. Zjawisko to - zwane zjawiskiem Arthusa - jest związane ze zmianami krwotocznymi w obrębie ogniska chorobowego.

W odróżnieniu od rodzaju myrmecia, brodawki mozaikowate są powierzchowne i na ogół rozległe, mają tendencję do zlewania się. Ich przebieg jest bardziej długotrwały niż w przypadku brodawek myrmecia a nawroty są znamiennie częstsze. W celu rozpoznania typu brodawek - gdy obraz kliniczny nie przemawia jednoznacznie za którymś z rodzajów, przeprowadza się badanie molekularne w celu określeniu geotypu wirusa HPV.

Leczenie brodawek stóp nie różni się znacząco od leczenia brodawek zwykłych. Przed zabiegiem usunięcia - czy to przy pomocy ciekłego azotu czy przez koagulację - zmiany smaruje się maścią salicylową z dodatkiem kwasu mlekowego, by zmiękczyć w ten sposób twardą, rogową warstwę pokrywającą zmiany.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Honorata Błaszczyk, Anna Zalewska Janowska: Choroby skóry.

dermatologia24.pl » Wirusowe choroby skóry » Brodawki stóp