Choroba Gianotti-Crosti

Choroba Gianotti-Crosti to jest zazwyczaj powiązana z zakażeniem wirusem HBV (wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu B). występuje u dzieci pomiędzy 2 a 6 rokiem życia i głównie u chłopców. Na ciele dziecka pojawia się żywoczerwona, grudkowa wysypka. Grudki mają jednakowy kształt i nie wykazują tendencji do zlewania się. Umiejscawiają się symetrycznie na policzkach, pośladkach i wyprostnych powierzchniach kończyn. Zmianom towarzyszą objawy ogólne, takie jak świąd, powiększenie węzłów chłonnych i niewielki wzrost temperatury.

Z uwagi na to, że choroba Gianotti-Crosti wiąże się z zakażeniem HBV, może dojść do powiększenia wątroby. Żółtaczka występuje stosunkowo rzadko. Przebieg choroby jest łagodny. Po około dwóch do ośmiu tygodniach zmiany ustępują samoistnie. Należy pamiętać, że po zdiagnozowaniu choroby Gianotti-Crosti konieczne jest badanie w kierunku zakażenia HBV oraz że istnieje szczepionka przeciwko temu typowi wirusa.

Odmianą choroby Gianotti-Crosti jest zespół papulo - vesicular acrolocated syndrome, który nie ma polskiego odpowiednika w nazewnictwie. Grudki mają charakter polimorficzny, mają skłonność do zlewania się i częściej występują u dziewczynek. Zmiany umiejscawiają się na kończynach górnych i dolnych, zwłaszcza w okolicy dłoni i stóp. Za powstawanie zmian winą obarcza się czynniki alergiczne oraz rozmaite wirusy - między innymi Coxsackie oraz EBV. Zmiany ustępują samoistnie po około dwóch tygodniach.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Honorata Błaszczyk, Anna Zalewska Janowska: Choroby skóry.

dermatologia24.pl » Wirusowe choroby skóry » Choroba Gianotti-Crosti