Choroba Kawasaki

Choroba Kawasaki dotyka najczęściej dzieci a typowym zmianom skórnym towarzyszą zaburzenia w obrębie narządów wewnętrznych - głównie w układzie sercowo - naczyniowym oraz powiększenie węzłów chłonnych. Przyczyna powstania choroby jest nieznana. Podejrzewa się zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Bardzo często we krwi osób chorych wykrywa się przeciwciała typu pANCA.

Zmiany skórne w chorobie Kawasaki są rozmaitej morfologii - typu rumienia wielopostaciowego, osutek odrowa tych i płonicowatych. Pojawiają się najczęściej na tułowiu i kończynach. Na stopach i dłoniach stwierdza się symetryczny obrzęk i rumień. Błony śluzowe jamy ustnej i gardła są zazwyczaj zaczerwienione i typowe jest zaczerwienienie języka. Bardzo typowym objawem choroby Kawasaki jest powiększenie węzłów chłonnych - głównie w okolicy szyi. Bardzo groźnym powikłaniem choroby jest powstanie tętniaków w naczyniach wieńcowych, co może doprowadzić do nagłego zgonu dziecka. Dodatkowo niekiedy wykrywa się zmiany w obrębie przewodu pokarmowego, płuc, układu nerwowego i innych narządów.

Choroba Kawasaki ma charakter ostry. Towarzyszy jej wysoka gorączka, trwająca zazwyczaj od 5 do 8 dni. Mimo bardzo groźnych powikłań, śmiertelność nie przekracza 2%.

Rozpoznanie choroby Kawasaki niejednokrotnie nastręcza sporo trudności, gdyż objawy imitują inne schorzenia, chociażby tak popularne u dzieci choroby zakaźne.

Leczenie choroby Kawasaki polega na stosowaniu dożylnie uderzeniowej dawki immunoglobuliny G w połączeniu z salicylanami. Leczenie to zapobiega powstawaniu powikłań sercowo - naczyniowych. Niewskazane jest natomiast podawanie sterydów, gdyż może to sprzyjać powstawaniu zakrzepów.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Choroby naczyniowe skóry » Choroba Kawasaki