Choroby pęcherzowe skóry o podłożu autoimmunologicznym

Choroby pęcherzowe skóry o podłożu autoimmunologicznym cechuje się powstawaniem wykwitów pęcherzowych lub pęcherzykowych w skórze lub też w niektórych przypadkach na błonach śluzowych jamy ustnej. Jednostki chorobowe należące do tej grupy różnią się jednak mechanizmem powstawania, obrazem klinicznym, przebiegiem i rokowaniem. Przebieg chorób pęcherzowych może być bardzo różny - od łagodnych, ograniczonych zmian aż do rozległych ubytków naskórka z tendencją do spełzania i ciężkim stanem ogólnym pacjenta.

W schorzeniach akantolitycznych w ustroju pojawiają się autoprzeciwciała, czyli cząsteczki, które atakują komórki własnego organizmu. W tego typu schorzeniach autoprzeciwciała skierowane są przeciwko cząsteczkom mającym za zadanie przytwierdzanie komórek warstwy kolczystej nabłonka do pozostałych warstw. Niszcząc te substancje, autoprzeciwciała powodują powstawanie pęcherzy w skórze właściwej.

Obraz kliniczny choroby zależy nie tylko od miejsca, w którym konkretnie zadziała dany czynnik autoimmunologiczny, ale tez budowy tegoż czynnika.

Istnieje bardzo wiele rozmaitych chorób pęcherzowych autoimmunologicznych a ich różnorodność wynika z szerokiej gamy zarówno antygenów jak i struktur błony podstawnej oraz ich funkcji w zachowaniu integralności naskórka jako całości.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Marcin Dmochowski: Autoimmunizacyjne choroby pęcherzowe.

dermatologia24.pl » Choroby pęcherzowe skóry » Choroby pęcherzowe skóry o podłożu autoimmunologicznym