Eczema herpeticum

Eczema herpeticum nie ma polskiego odpowiednika a jej mianem określa się rozsiane zmiany pęcherzowo - ropne, które występuje wyjątkowo często zwłaszcza u dzieci z chorobami alergicznymi. Typowe dla tego schorzenia są gwałtowny przebieg oraz rozległe wykwity skórne. Ten typ zakażenia wirusem opryszczki zdarza się również u noworodków, które miały kontakt z osobami zakażonymi wirusem. Dlatego też tak istotne jest, by izolować małe dzieci od dorosłych chorych, którzy wraz z pieszczotami mogą przenieść na dziecko patogen.

Po kilku do kilkunastu dni od kontaktu z wirusem na skórze pojawiają się pęcherzowo - ropne wykwity z pępkowatym zagłębieniem po środku. Zmiany często się grupują i umiejscawiają się na istniejących już wykwitach zapalnych. Choroba ma nagły początek i niejednokrotnie towarzyszy jej gorączka. Zwłaszcza u dzieci przebieg może być ciężki. U dorosłych natomiast zmiany objawy ogólne - takie jak gorączka - nie zawsze występują.

Eczema herpeticum leczy się dożylnymi wlewami z Acyklowir. Dodatkowo podaje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, by uniknąć groźnego dla pacjenta nadważenia bakteryjnego, oraz witaminy z grupy B i C. miejscowo stosuje się aerozole lub maści przeciwzakaźne.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Honorata Błaszczyk, Anna Zalewska Janowska: Choroby skóry.

dermatologia24.pl » Wirusowe choroby skóry » Eczema herpeticum