Epidermodysplasia verruciformis

Epidermodysplasia verruciformis to schorzenie o podłożu genetycznym. Występuje dosyć rzadko. Charakterystyczny jest natomiast wirus wywołujący tę chorobę, czyli EV - HPV. Bardzo ważny jest fakt, iż zmiany skórne mogą być wyjściem dla raków skóry. Pojawiają się również informacje, że obecność wirusa w zdrowej skórze może być przyczyną powstawania nowotworów.

Wykwity skórne w epidermodysplazji mogą mieć charakter brodawek płaskich, rumieni lub przebarwień. Genetyczne podłoże tej choroby objawia się tym, iż osoba zdrowa - bez mutacji genowej - nie prezentuje objawów zakażenia wirusem EV - HPV. Defekt genetyczny u osób chorych polega na obniżeniu potencjału odpornościowego skóry, przez co dochodzi do penetracji wirusa w głąb skóry i powstania objawów klinicznych. Zjawisko braku hamowania przedostawania się cząstek wirusa przez barierę ochronną nazywamy immunotolerancją.

Zmiany skórne zaczynają pojawiać się już w dzieciństwie. Najczęstszym umiejscowieniem jest twarz - zwłaszcza czoło, grzbiety rąk oraz przedramiona i podudzia. Zmiany stopniowo się uogólniają. Klinicznie zmiany przypominają brodawki płaskie. Niekiedy pojawiają się również czerwone lub brunatne plamy, które nie są wyniosłe ponad skórę a znajdują się głównie na tułowiu. Choroba może też manifestować się poprzez przebarwienia i odbarwienia, przypominające nieco łupież pstry. Zmiany skórne nie znikają, utrzymują się lub nasilają przez całe życie.

Raki skóry rozwijają się zazwyczaj w miejscu zmian odsłoniętych, gdyż nie bez znaczenia dla nowotworzenia są promienie słoneczne. Proces powstania nowotworu trwa lata. Przerzuty występują dosyć rzadko, jednak raki mają skłonność do rozpadu i generowania dużych zniszczeń miejscowych. Przerzuty są zazwyczaj spowodowane napromieniowaniem promieniami rentgenowskimi, które wybitnie przyspieszają wolny zazwyczaj proces nowotworzenia w wirusowych chorobach skóry.

Leczenia epidermodysplazji nie jest skuteczne. Próbuje się stosować silne leki hamujące postęp choroby, jednak powodują one jedynie przejściową poprawę i nie zmniejszają ryzyka powstawania raka lub nowych wykwitów. Nowotwory usuwa się chirurgiczne lub laserowo. Przeciwwskazane dla wszystkich pacjentów jest narażenie na promienie rentgenowskie. Istotna, ze względu na przyspieszenie procesu chorobowego przez promieniowanie ultrafioletowe, jest konieczność stosowania kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym już od pierwszych lat choroby.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Honorata Błaszczyk, Anna Zalewska Janowska: Choroby skóry.

dermatologia24.pl » Wirusowe choroby skóry » Epidermodysplasia verruciformis