Erythema gyratum repens

Erythema gyratum repens to rzadki, paraneoplastyczny zespół cechujący się szybko szerzącymi się rumieniami o koncentrycznym układzie. Przyczyna choroby nie jest znana. Natomiast pod nazwa zespół paraneoplastyczny kryje się związek danej jednostki chorobowej z nowotworem. W tym przypadku jest to najczęściej nowotwór płuc, jelit, gruczołu piersiowego, przełyku oraz innych. Po usunięciu ognisk choroby nowotworowej, zmiany skórne błyskawicznie wycofują się.

Początek choroby zazwyczaj następuje pomiędzy 40 a 60 rż. Częściej występuje u mężczyzn. Nowotwory mogą poprzedzać wystąpienie zmian skórnych lub też, wręcz przeciwnie, nowotwór rozwija się po nawet długim czasie od rozpoznania choroby skóry. Typowe dla tej choroby jest bardzo szybkie szerzenie się zmian - nawet do 1 cm w ciągu doby. Wykwity układają się w koliste figury, przypominające słoje drzewa. Zmiany skórne najczęściej umiejscawiają się na tułowiu lub kończynach, zazwyczaj nie pojawiają się na twarzy, dłoniach i stopach. Zmianom towarzyszy na ogół niezbyt nasilony świąd.

Erythema gyratum repens jest ważną jednostką z tego względu, że w każdym przypadku należy poszukiwać nowotworu. Leczenie zatem jest przyczynowe. Usunięcie ogniska zmian nowotworowych powoduje ustąpienie zmian skórnych.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Rumieniowe choroby skóry » Erythema gyratum repens