Figówka

Figówka to potoczna nazwa przewlekłego zapalenia ropnego mieszków włosowych. Choroba ta dotyka włosów w obrębie twarzy i charakteryzuje się wyraźnie zaznaczoną przewlekłością. Występuje głównie u mężczyzn z racji lokalizacji.

Wykwity mają charakter krostkowy, grudkowy, ale niekiedy mogą wystąpić rozmiękające, ropne guzy. Zmiany lokalizują się zazwyczaj na skórze twarzy, wyjątkowo na skórze głowy. Wyróżnia się też postać dotyczącą skóry karku oraz - wyjątkowo rzadką - ciężką postać z przetokami i ropnymi guzami, która występuje wyłącznie u mężczyzn. Czas trwania choroby liczy się w miesiącach a niekiedy nawet w latach. Włosy nie są zmienione, ale można je łatwo usunąć z uwagi na zniszczone mieszki włosowe. Jeśli w przebiegu choroby dojdzie do zniszczenia brodawki włosa, pojawiają się zanikowe blizny. Jednak w większości przypadków schorzenie nie powoduje zmniejszenia ilości lub jakości owłosienia. Należy je różnicować z grzybicą owłosionej skóry.

Leczenie figówki wymaga dużo cierpliwości i czasu. Podaje się antybiotyki zarówno miejscowo jak i ogólnoustrojowo. Do tego stosuje się szczepionki bakteryjne, witaminy z grupy B oraz C. istotna jest higiena - zarówno zakażonej skóry jak i sprzętu używanego do golenia. Odradza się stosowanie elektrycznych maszynek.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Bakteryjne zakażenia skóry » Figówka