Gruźlica toczniowa

Cechą typową rodzaju gruźlicy toczniowej właściwej jest obecność zmian guzkowych, które przekształcają się w blizny oraz wybitna nadwrażliwość na tuberkulinę (czyli bardzo dodatni wynik próby tuberkulinowej). Jest to rodzaj gruźlicy przewlekłej. Może być wynikiem zakażenia zarówno wewnątrzpochodnego jak i zewnątrzpochodnego.

Wykwitem pierwotnym w opisywanym typie gruźlicy skórnej jest żółtobrunatny lub czerwonobrunatny, miękki guzek. Guzki mogą ulegać przerostowi, rozpadowi oraz nasilonemu bliznowaceniu. Choroba ciągnie się na przestrzeni lat i ogniska mogą ulec rozsiewowi, jednak nigdy nie zajmują dużej powierzchni ciała. Guzki mogą pojawiać się na różnych okolicach ciała. Często zajmują skórę twarzy, co wiąże się z zakażeniem wewnątrzpochodnym od strony błon śluzowych jamy ustnej. Niekiedy zmiany są tak rozległe, że dochodzi do zniszczenia skrzydełek nosa lub małżowin usznych, jeśli zostały dotknięte procesem chorobowym.

Gruźlica toczniowa dotyczy ludzi w każdym wieku, również dzieci. Nieleczona może trwać nawet kilkadziesiąt lat a nawet leczona w prawidłowy sposób zwykle trwa kilka do kilkunastu lat. Istotny jest fakt, iż późnym powikłaniem gruźlicy toczniowej może być rozwój raka kolczysto komórkowego.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Gruźlice skóry » Gruźlica toczniowa