Grzybica paznokci

Grzybica paznokci jest schorzeniem o tyle częstym o ile bardzo nieprzyjemnym dla pacjenta. Jednocześnie jest to jeden z trudniejszych do leczenia typów grzybicy z uwagi na to, że leki niezbyt dobrze przechodzą przez barierę płytki paznokciowej.

Zmiany chorobowe są wywołane przez różne rodzaje grzyba strzygącego. Zauważono, że choroba częściej występuje, gdy mamy do czynienia z uciskiem na płytkę paznokciową - na przykład przez obuwie. Potwierdzono też skłonność osobniczą niektórych chorych - zwłaszcza tych z wszelkimi zaburzeniami immunologicznymi lub hormonalnymi - chociaż by w chorobie Cushinga czy niedoczynności tarczycy. Grzybica paznokci może być źródłem zakażenia nie tylko dla osób w otoczeniu chorego, ale też dla niego samego. Choroba paznokci może wywołać chorobę stóp czy skóry gładkiej.

Pierwsze objawy grzybicy paznokci pojawiają się zazwyczaj od strony wolnej płytki paznokcia lub też od bocznych wałów. Paznokcie grubieją, przybierają brunatny lub żółtoszary kolor a płytka staje się nadmiernie pobruzdowana. Zainfekowane paznokcie wykazują tendencję do nadmiernej łamliwości i często się rozdwajają. W efekcie płytka paznokcia ulega częściowemu wykruszeniu. Zmiany na paznokciach mogą być różnie nasilone i nie występować wszystkie razem.

Przebieg grzybicy paznokci jest wybitnie przewlekły. Okres trwania choroby liczy się zazwyczaj w latach. Jednocześnie stwierdza się dużą skłonność do nawrotów choroby. U osób starszych, które mają problemy z krążeniem i zmiany troficzne - wynikłe z niedokrwienia - na paznokciach paluchów stóp, zmiany chorobowe mogą być spowodowane zakażeniem pleśni owcami. Płytki paznokciowe są wtedy zgrubiałe i zniekształcone i przybierają zielono żółtawą barwę. Zaznacza się też silne nawarstwienie naskórka pod paznokciem.

Rozpoznanie kliniczne grzybicy paznokci nie jest wbrew pozorom takie łatwe. Zmiany należy różnicować z łuszczycą paznokci, drożdżycą paznokci, zmianami troficznymi oraz z liszajem płaskim. O rozpoznaniu grzybicy paznokci decyduje badanie mikrobiologiczne materiału pobranego ze zmienionej chorobowo płytki paznokciowej.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Grzybice skóry » Grzybica paznokci