Grzybica skóry gładkiej

Grzybica skóry gładkiej zdarza się nieco rzadziej, niż grzybica skóry owłosionej. Zmiany mają charakter rumieniowo - złuszczający, obserwuje się również pęcherze oraz krostki, które pojawiają się głównie na obwodzie. Zmiany pojawiają się nagle i dosyć szybko wycofują się, nie pozostawiając trwałych zmian. Ten typ grzybicy może być wywołany przez wszystkie dermatofity, bez względu na to, czy są one typowo ludzkie czy też zwierzęce. Może dotknąć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe.

Grzybica skóry gładkiej ma nagły początek i ostry przebieg. Zmiany skórne wyraźnie odcinają się od otoczenia. Na obwodzie zmian pojawiają się wykwity grudkowe, pęcherzowe i krostkowe. Regułą jest fakt, iż zmiany wywołane przez grzyby antropofilne są mniej zapalne, podczas gdy zmiany spowodowane przez zakażenie grzybami zoofilnymi mają charakter wyniosłych, zapalnych guzów pokrytych pęcherzykami i krostkami na całej powierzchni.

Grzybica skóry gładkiej usadawia się właściwie wszędzie, jednak najczęściej pojawia się na skórze nie osłoniętej - dłoniach, rękach czy szyi. Zmianom skórnym towarzyszy silny niekiedy świąd. Zarodniki grzybów sytuują się w pokrywach pęcherzyków, podczas gdy we włosach występują w niewielkiej liczbie. W razie konieczności różnicowania grzybicy z łuszczycą czy wypryskiem alergicznym konieczne jest badanie mikrobiologiczne i hodowla patogenu.

Przewlekła grzybica skóry gładkiej

Przewlekłą grzybicą skóry gładkiej dotknięte są zazwyczaj kobiety, wyłącznie dorosłe a sama choroba charakteryzuje się wybitnie przewlekłym przebiegiem. Do zakażeń częściej dochodzi u osób z zaburzeniami odpornościowymi, zmianami hormonalnymi i zaburzeniami o charakterze naczyniowym.

Ogniska chorobowe są sinoczerwonej barwy, nie zawsze dobrze odgraniczone od otoczenia a ich powierzchnia ma tendencję do otrębiastego łuszczenia się. Wykwity najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych i na pośladkach. Typowe są towarzyszące im zaburzenia naczyniowe - żylaki, zaburzenia krążenia.

Przewlekła grzybica skóry gładkiej ma wieloletni przebieg, jednak w efekcie zmiany ustępują bez pozostawienia śladu. Obserwuje się zwiększoną częstość występowania grzybicy paznokci wśród osób cierpiących na przewlekłą grzybicę skóry gładkiej. W razie trudności diagnostycznych, które występują stosunkowo rzadko, można przeprowadzić standardowe postępowanie - wykonać badanie mikrobiologiczne i w ten sposób wykryć patogen odpowiedzialny za powstanie zmian chorobowych. Choroba najczęściej bywa mylona z łuszczycą i przewlekłym rumieniem.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Grzybice skóry » Grzybica skóry gładkiej