Grzybica stóp

Grzybica stóp jest najczęstszym typem tego zakażenia skóry. Ponieważ zdarza się, że objawy są bardzo skąpe, osoby zakażone często nie zdają sobie sprawy z choroby. Schorzenie jest wywołane przez dermatofity, które wykazują się dużą zakaźnością. Ten aspekt ich fizjologii jest odpowiedzialny między innymi za tak szerokie rozpowszechnienie grzybicy stóp. Do zakażenia może dojść przez skarpetki czy buty, ale też przez drewniane elementy w łaźniach i basenach. Grzybica jest bardzo częsta u sportowców - powstało nawet specjalne określenie tej choroby - stopa atlety. Grzybica nie oszczędza również osób pracujących w bardzo wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach, zwłaszcza, gdy mają na sobie gumowe obuwie.

Klinicznie grzybicę stóp dzieli się na odmianę międzypalcową, potnicową oraz złuszczającą. W odmianie międzypalcowej ogniska chorobowe mają postać wyniosłych rumieni, które cechują się znaczną maceracją naskórka. Ogniska mają tendencję do łuszczenia się a na ich powierzchni zazwyczaj powstają pęcherzyki z różnie nasilonym wysiękiem. Charakterystyczne jest pojawienie się zmian w przestrzeniach pomiędzy palcem trzecim oraz czwartym i pomiędzy czwartym i piątym. Jednak zmiany mogą w późniejszym okresie choroby, zmiany mogą przenieść się na pozostałe przestrzenie między palcowe.

W odmianie potnicowej typowe są liczne pęcherzyki, które mogą tworzyć zlewne ogniska z nasilonym wysiękiem.

W odmianie złuszczającej natomiast ogniska mają charakter hiperkeratotyczny (nawarstwiony naskórek) z licznymi, bolesnymi popękaniami. Tu typowe jest współistnienie grzybicy paznokci.

Przebieg grzybicy stóp jest przewlekły i wieloletni. Okresowo stan kliniczny ulega pogorszeniu, co jest zazwyczaj związane z niedostatecznym osuszaniem stóp po kąpieli. Objawy mogą również ulec zaostrzeniu u alergików w okresie nasilenia ich typowych dolegliwości. Rozpoznanie, tak jak zwykle, określa się na podstawie badania mikrobiologicznego oraz oceny stanu klinicznego pacjenta. Grzybicę stóp należy różnicować z innych schorzeniami dermatologicznymi w obrębie stóp - zmianami alergicznymi, łuszczycowymi, ale też ze stanami zapalnymi chociaż by zwykłych odcisków.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Grzybice skóry » Grzybica stóp