Guzowate zapalenie naczyń

Guzowate zapalenie naczyń to zmiany zapalne o typie guzów pochodzenia naczyniowego, występujące głównie na kończynach dolnych.

Przyczyną powstawania guzkowego zapalenia naczyń są zaburzenia naczyniowe. Czynnikiem wywołującym chorobę są niekiedy antygeny paciorkowcowe lub inne drobnoustroje - chociaż by gruźlica. Również niektóre leki mogą być przyczyną wystąpienia zmian skórnych. W ścianach naczyń stwierdzono odkładanie się kompleksów immunologicznych, ale najprawdopodobniej nie jest to jedyny proces immunologiczny przyczyniający się do powstania guzów naczyniowych. Widocznie częściej chorują kobiety a czynnikami predysponującymi do wystąpienia objawów klinicznych są otyłość i zaburzenia hormonalne.

Guzy powstające na kończynach dolnych mają charakter wykwitów podskórnych. Początkowo skóra nad nimi staje się zaczerwieniona i bolesna przy ucisku. Następnie pojawiają się nierówności, które wykazują tendencję do rozpadu i goją się z pozostawieniem dosyć charakterystycznego wgłębienia. Najczęściej zmiany lokalizują się na podudziach. Przebieg choroby ma charakter przewlekły. Zaobserwowano, że zaostrzenia z wysiewami nowych guzów są częstsze na jesieni i na wiosnę. Chorobę różnicuje się zazwyczaj z różnymi odmianami rumienia - takimi jak rumień guzowaty czy stwardniały. Ponadto schorzenie może imitować objawy kliniczne guzkowego zapalenia naczyń lub zmian guzkowych pochodzenia zakrzepowego, pojawiających się na przykład w przebiegu zapaleń trzustki lub zakrzepowego zapalenia żył.

Leczenie guzkowego zapalenia naczyń polega na podawaniu antybiotyków w zależności od wyników posiewu z gardła lub innych wewnątrzustrojowych ogniska zapalnych. Do tego dołącza się leki naczyniowe, takie jak rutyna, wyciąg z kasztanowca czy pentyksyfilina oraz kwas acetylosalicylowy. Niekiedy stan chorego poprawia się po podaniu sulfonów lub jodku potasu.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Choroby naczyniowe skóry » Guzowate zapalenie naczyń