Leczenie grzybic skóry, włosów i paznokci

Leczenie grzybic skóry jest zadaniem o tyle trudnym, o ile czasochłonnym. Niekiedy ciężko jest ustalić rodzaj grzyba, jaki zaatakował skórę a niejednokrotnie zmiany są wywołane przez kilka rodzajów grzyba, co utrudnia proces leczniczy.

Podstawową zasadą w terapii zakażeń grzybiczych jest rozstrzygnięcie, czy konieczna jest terapia ogólna, czy wystarczy leczenie miejscowe. Wskazaniem do leczenie wyłącznie miejscowego w przypadku grzybicy skóry, włosów i paznokci jest pojedyncze ognisko grzybicy odzwierzęcej, niezależnie od lokalizacji oraz grzybica powierzchowna skóry gładkiej. Również grzybica stóp - zwłaszcza odmiana wyprzeniowa i potnicowa - wymaga długotrwałego, lecz tylko miejscowego leczenia. Po wyleczeniu należy zastosować profilaktycznie pudry z lekiem antygrzybicznym.

Wskazaniem do leczenia ogólnego w grzybicach jest wieloogniskowa grzybica owłosionej skóry głowy, rozległe zmiany na skórze gładkiej, zwłaszcza, gdy wykwity mają przewlekły charakter. Również długotrwała grzybica hiperkeratotyczna stóp i rąk jest leczona lekami przyjmowanymi doustnie. Natomiast w przypadku grzybicy paznokci zmiany na kilku palcach są równoznaczne z koniecznością zastosowania leczenia ogólnego. Nie jest natomiast konieczne usuwanie płytki paznokciowej.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Grzybice skóry » Leczenie grzybic skóry, włosów i paznokci