Liszaj twardzinowy

Liszaj twardzinowy to choroba, której istotą są białe zmiany grudkowe, które mają tendencję do zlewania się, obecne są stwardnienia w części środkowej oraz różnie wyrażone rogowacenie mieszkowe.

Przyczyna powstawania liszaja twardzinowego nie jest znana. Nierzadkie współwystępowanie liszaja twardzinowego z twardziną nasuwa wniosek, iż te dwa schorzenia mają wspólną etiopatogenezę. Jeśli zmiany umiejscowione są u kobiet w okolicach narządów płciowych, bywa, iż stwierdza się zakażenie wirusami onkogennymi, na przykład wirusem brodawczaka. Jednak nie wykazano bezpośredniego związku między nowotworami narządu rodnego u kobiet a rozpoznaniem liszaja twardzinowego.

Ogniska liszaja mają charakter twardzinowo-zanikowy, o nieco chropowatej powierzchni i są często zlokalizowane w okolicach narządów płciowych lub krocza. U mężczyzn choroba może doprowadzić do zapalenia żołędzi i stulejki, natomiast u kobiet może być przyczyną marskości sromu. Zmiany skórne są zazwyczaj liczne i wykazują tendencję do zlewania się, co niekiedy prowadzi do powstania ogromnych ognisk chorobowych. W okolicach, które są narażone na częste, drobne nawet urazy, jak opuszki palców, pachwiny czy wewnętrzne powierzchnie ud, zmiany mogą przybierać charakter pęcherzy, do których niekiedy dołączają się zmiany krwotoczne. Przebieg choroby jest przewlekły i wieloletni. Schorzenie to często jest rozpoznawane u dzieci.

Leczenie liszaja twardzinowego w obrębie narządów płciowych opiera się na stosowaniu maści z kotrykosteroidami z dodatkiem środków przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych. Do tego pacjenci przyjmują duże dawki witaminy E. w przypadku, gdy powstaną zmiany pęcherzowe lub krwotoczne, konieczne jest zastosowanie kortykosteroidów systemowo i kontynuacja terapii aż do momentu ustąpienia zmian pęcherzowych.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Józef Towpik: Dermatologia i wenerologia.

dermatologia24.pl » Choroby tkanki łącznej » Liszaj twardzinowy