Liszaj zwykły przewlekły

Liszaj zwykły przewlekły (inna nazwa neurodermit ograniczony) ze względu na podobny mechanizm powstawania oraz charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry zjawiska immunologiczne, jest uważany za poronną (czyli łagodną, nie tak intensywnie objawowo przebiegającą) postać atopowego zapalenia skóry.

Tu, podobnie jak w atopowym zapaleniu skóry, istotne znaczenie ma czynnik psychiczny. Stres nasila objawy. Wykwitem pierwotnym są brunatno-czerwone ogniska pokryte złuszczającym się, pogrubiałym naskórkiem. Są słabo odgraniczone od otoczenia. Zmiany często pojawiają się w miejscach narażonych na ucisk, na przykład na karku, łokciach, narządach płciowych i wyprostnych powierzchniach podudzi. Zmianom towarzyszy różnie nasilony świąd, który nasila się w stresujących sytuacjach.

Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych. W leczeniu miejscowym stosuje się maści z glikokortykosteroidami oraz leki redukujące, miedzy innymi dziegcie. Doustnie podaje się leki przeciwhistaminowe oraz leki uspokajające w celu zmniejszenia odczuwania dokuczliwego świądu.

Świerzbiączka guzkowa Hyde

Świerzbiączka jest to prawdopodobnie nasilona forma neurodermitu ograniczonego. Zmiany mają charakter guzkowy, są rozsiane. Choroba ma podłoże psychiczne. Nerwowe sytuacje bardzo nasilają i tak mocno wyrażone objawy, głównie świąd. Świąd towarzyszący wykwitom jest wybitnie nasilony, co prowadzi do uporczywego drapania. Zdarza się, że nasilenie objawów prowadzi do prób samobójczych i koniecznej opieki ze strony lekarza psychiatry.

Leczenie świerzbiączki opiera się na stosowaniu leków neuroleptycznych (odmiany leków stosowanych w psychiatrii i neurologii) oraz na podawaniu silnie działających steroidów, czasem wstrzykiwanych do ognisk chorobowych. Czasem ulgę przynosi zabieg krioterapii lub laseroterapii. Na szczęście choroba jest niezwykle rzadka.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne.

dermatologia24.pl » Alergiczne choroby skóry » Liszaj zwykły przewlekły