Łojotok

Łojotok jest to wzmożone wydzielanie łoju, które najbardziej widoczne jest w miejscach obfitych w gruczoły łojowe. Skóra w tych miejscach jest lśniąca, tłusta, z wyraźnie rozszerzonymi porami, wypełnionymi masami łojowo – rogowymi.

Uważa się, że czynnikami wywołującymi chorobę są zakażenia drożdżakowe, głównie przez Pityrosporium Ovale. Innymi czynnikami usposabiającymi do tego schorzenia są wrodzona skłonność osobnicza, pewne komponenty immunologiczne, zaburzenia czynności wewnątrzwydzielnicze - zwłaszcza hiperandrogenizm i hiperprogesteronizm oraz zaburzenia układu nerwowego pod postacią choroby Parkinsona czy zapalenia mózgu.

Okolice łojotokowe to miejsca na ciele człowieka, w których liczba gruczołów łojowych jest wyjątkowo duża. Należą do nich owłosiona skóra głowy, czoło, nos, fałdy nosowo - policzkowe, okolice zauszne, okolice mostka i między łopatkowa. Wydzielanie łoju jest różne w zależności od wieku. Jest wysoki u noworodka, potem spada, by gwałtownie wzrosnąć w okresie pokwitania a następnie powoli spada wraz z wiekiem. Łojotok jest przyczyną powstawania łupieżu łojotokowego oraz trądziku i trądziku różowatego.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Choroby gruczołów łojowych i potowych » Łojotok