Łysienie

Łysienie jest wynikiem utraty włosów na ograniczonej powierzchni. Może ono również obejmować cała skórę głowy. Jest skutkiem przejściowego lub trwałego wypadania włosów. Łysienie może mieć charakter przemijający, kiedy po usunięciu przyczyny choroby włosy odrastają, oraz charakter trwały, gdy do ponownego wzrostu nie dochodzi.

Przyczyn łysienia jest bardzo wiele. Mogą mieć charakter mechaniczny, na przykład w wyniku wycierania się włosów o poduszkę u noworodka, łysienia na skutek naciągania włosów nazbyt ciasnym uczesaniem, wyrywania włosów przez neurotyczne dzieci. Przyczyna może być też toksyczna - w wyniku zatrucia talem, arsenem lub rtęcią. Poza tym w niektórych chorobach zakaźnych, jak dur, kiła wtórna czy układowych, jak toczeń, również może dojść do nadmiernej utraty włosów.

Łysienie może być też spowodowane przyjmowaniem leków, takich jak cytostatyki i immunosupresanty, leki przeciwtarczycowe, środki przeciwkrzepliwe. Na końcu przyczyna może tkwić w samych włosach lub skórze owłosionej głowy, jak ma to miejsce w grzybicy, toczniu skórnym, liszaju płaskim lub twardzinie ograniczonej. Poza tym istnieją trzy podstawowe rodzaje łysienia - łysienie męski androgenowe, łysienie androgenowe kobiet oraz łysienie plackowate.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Choroby włosów » Łysienie