Łysienie androgenowe męskie

Łysienie androgenowe męskie to trwałą utrata włosów, która rozpoczyna się od skroni i szczytu głowy. Trudno to nazwać chorobą, gdyż w Polsce, łysienie dotyka większości mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. Czynnikiem sprzyjającym wcześniejszemu łysieniu jest występowanie w młodym wieku łojotoku lub łupieżu pstrego.

Przyczyna łysienia męskiego nie jest znana. Swoje duże znaczenie ma czynnik genetyczny. Również pochodna testosteronu, która stymuluje wzrost owłosienia na twarzy i w okolicach narządów płciowych, jednocześnie hamuje porost włosów na głowie. Ma oto o tyle ważne znaczenie, gdyż dzięki tej wiedzy rozwinęła się również terapia łysienia typu męskiego.

Na łysienie typu męskiego - wbrew prasie i reklamom w telewizji - nie ma w pełni skutecznego leku. Jednak podejmuje się próby leczenia, głównie ze względu na poprawę samopoczucia mężczyzn dotkniętych łysieniem. Ważne jest na początek terapii postępowanie przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe - stosowanie specjalnych szamponów przeciwłupieżowych.

Duże nadzieje wzbudził preparat - minoksydil - lek stosowany powszechnie w terapii nadciśnienia tętniczego. Efekty leczenia widać u około 20 - 30% mężczyzn po kilku miesiącach regularnego stosowania. W przypadku zaprzestania kuracji, łysienie dalej postępuje. Najlepsze efekty uzyskano w wyniku stosowania fina sterydu. Lek ten do długotrwałej terapii hamował wypadanie i widocznie stymulował wzrost. Było to spowodowane hamowaniem działania szkodliwej dla włosów pochodnej testosteronu, przy czym stężenie samego testosteronu nie ulegało zmianie.

Istnieje również metoda chirurgiczna - przeszczepianie włosów. Jest to metoda żmudna i długotrwała, ale niekiedy przynosi wymierne rezultaty.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Choroby włosów » Łysienie androgenowe męskie