Nadmierny porost włosów

Istnieją dwa rodzaje procesu nadmiernego porostu włosów - hipertrychoza i hirsutyzm.

Hipertrychoza to nadmierny porost włosów spowodowany przekształcaniem się włosów meszkowych w pełni wykształcone. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Częściej występuje u mężczyzn i podkreśla się tu rolę czynnika genetycznego. Rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie a zaburzenia mogą dotyczyć wybranego obszaru lub całego ciała. W odmianie nabytej choroba może być związana z nowotworami lub stosowaniem niektórych leków.

Hirsutyzm z kolei to nadmierne owłosienie skóry twarzy, tułowia i kończyn u kobiet lub u dzieci, w którym włosy przybierają cechy włosów męskich. Występuje w wyniku nadmiernej produkcji androgenów lub nadmiernej wrażliwości receptorów na te hormony. Hirsutyzm pojawia się w przebiegu różnych chorób narządów wewnętrznych - jak jajniki, nadnercza, przysadka czy podwzgórze.

W przypadku, gdy stwierdzimy nadmierne owłosienie, należy przede wszystkim ustalić przyczynę tej sytuacji i dążyć do wyleczenia choroby podstawowej. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza przypadku hirsutyzmu, gdyż prawidłowe leczenie choroby podstawowe praktycznie nie wymaga już leczeni pomocniczego w postaci depilacji. Poza leczeniem przyczynowym stosuje się rozmaite zabiegi kosmetyczne w celu poprawy wyglądu i przez to komfortu pacjentek.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Choroby włosów » Nadmierny porost włosów