Odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne

Odczyny fototoksyczne są to odczyny powstające na skórze u większości ludzi pod wpływem substancji zwiększających wrażliwość na światło słoneczne - głównie pod postacią promieni UVA. Czynnikami wywołującymi zmiany skórne mogą być rośliny, leki lub rozmaite środki chemicznie przyjmowane miejscowo lub doustnie, np. psolareny, tetracykliny, leki hipotensyjne, antyarytmiczne lub przeciwpadaczkowe. Wśród leków stosowanych miejscowo najgroźniejsze są dziegcie oraz barwniki.

Berloque dermatitis to linijne przebarwienia, które pojawiają się po kontakcie ze słońcem po uprzednim zetknięciu się skóry z substancjami chemicznymi, takimi jak na przykład woda kolońska lub inne kosmetyki. Zmiany mają charakter rumieniowy i ograniczają się do miejsca kontaktu. Występują po pierwszym kontakcie ze słońcem i wycofują się przy braku kontaktu. Jednak zdarza się, że przebarwienia nie ustępują samoistnie i muszą być usuwane przy pomocy dermatologii estetycznej. Dlatego też niezwykle istotny jest fakt, by przed pójściem na plażę nie używać perfum lub alkoholowych dezodorantów.

Odczyn fotoalergiczny jest to odczyn immunologiczny o typie reakcji natychmiastowej lub opóźnionej. Może być wywołany przez leki podawane doustnie - zwłaszcza przez sulfonamidy, chlorotiazyd (lek przeciwcukrzycowy) oraz przez niektóre leki uspokajające. Wśród leków stosowanych zewnętrznie odczyn fotoalergiczny mogą wywołać substancje dodawane do mydeł, konserwanty w kosmetykach a nawet niektóre składniki kremów przeciwsłonecznych. Odczyny fotoalergiczne są dużo rzadsze od fitotoksycznych, również są wywoływane przez promieniowanie UVA i mają rozmaity obraz kliniczny.

Świetlne zapalenie czerwieni wargowej

Stan zapalny warg najczęściej towarzyszy innym zmianom skórnym o podłożu fotouczuleniowym. Bardzo rzadko zdarza się, że są jedynym objawem choroby. Rozpoznanie zapalenia czerwieni wargowej nie nastręcza zazwyczaj trudności diagnostycznych, jednak ustalenie przyczyny zapalenia warg jest już nieco trudniejsze. Po uzyskaniu pewności, że reakcja ma związek z nadwrażliwością na światło słoneczne, ochronnie należy stosować pomadki z filtrem przeciwsłonecznym.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Fotodermatozy » Odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne