Odmroziny skóry

Odmrozinami nazywamy sino czerwone, niekiedy siatkowate i ciastowate nacieki, które występują głównie w dalszych częściach kończyn. Są ściśle związane z osobniczą nadwrażliwością na zimno a ich podłoże stanowią zaburzenia naczyniowe. Biorąc pod uwagę wygląd zmian skórnych wyróżnić można odmroziny właściwe, sinicę siateczkowatą goleni oraz zapalenie tkanki podskórnej z zimna.

Odmroziny właściwe to chłodne i wilgotne zmiany na skórze dłoni i stóp. Na ich podłożu powstają siateczkowate, ciastowate nacieki. Choroba często związana jest z nadmierną neurogenną potliwością zajętych procesem chorobowym okolic.

Sinica siateczkowata goleni występuje głównie u dziewcząt i jest związana z zaburzeniami krążenia limfatycznego w obrębie kończyn dolnych. Często można obserwować również na skórze rogowacenie przymieszkowe. Zmiany skórne są widoczne najwyraźniej na łydkach, jednak mogą rozprzestrzeniać się na kolana i uda. Niekiedy obecne są guzowate nacieki o ciastowatej konsystencji. Choroba zazwyczaj ulega zaostrzeniu na jesieni i zimą a praktycznie znika w lecie.

Zapalenie tkanki podskórnej wywołane zimnem pojawia się zazwyczaj w obrębie kończyn dolnych i pośladków. Jest to typowe schorzenie dla narciarzy lub saneczkarzy. Choroba trwa kilka tygodni a zmiany skórne znikają bez pozostawienia najmniejszego nawet śladu.

Odmroziny leczy się miejscowo kąpieli w naprzemiennie ciepłej i zimnej wodzie. Stosuje się również masaże, gimnastykę oraz naświetlania promieniami podczerwonymi. Można stosować też maści z ichtiolem. Ogólnie zaleca się podawanie witaminy A oraz PP oraz żelaza. Pomocna również bywa witamina C i rutyna podawana doustnie. Najważniejsza jednak jest profilaktyka i ochrona skóry przed szkodliwym działaniem zimna.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Uszkodzenia skóry » Odmroziny skóry