Ospa wietrzna

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego, której charakterystycznym wykwitem jest zmiana pęcherzykowo - Krostkowa pojawiająca się zarówno w obrębie skóry jak i na błonach śluzowych. Chorobie zazwyczaj towarzyszą niezbyt nasilone objawy ogólne. Chorobę wywołuje wirus VZV - varicella zoster virus, który jest też odpowiedzialny za powstawanie objawów półpaśca.

Zakaźność ospy wietrznej jest bardzo duża a choroba dotyka najczęściej dzieci. Zachorowanie na ospę w wieku dorosłym wiąże się ze zwiększoną ilością powikłań i cięższych oraz dłuższym przebiegiem choroby.

Ospa wietrzna najczęściej dotyka dzieci w wieku 2 do 6 lat. Po około czternastu dniach od kontaktu z patogenem na skórze pojawiają się drobne grudki na rumieniowej podstawie, które następnie przekształcają się w pęcherzyki i krostki z zagłębieniem w części środkowej. Po kolejnych kilku dniach tworzy się strup, który odpada, nie pozostawiając śladu.

Charakterystyczny dla ospy wietrznej jest fakt, iż zmiany na skórze mają różną morfologię i są w różnych stadium rozwoju, co jest spowodowane tym, że pęcherzyki powstają w ciągu kolejnych kilku dni choroby - nie wszystkie naraz, co ma miejsce w czarnej ospie. Umiejscowienie zmian skórnych może być bardzo różne. Często dochodzi do zajęcia twarzy, skóry owłosionej głowy, tułowia i kończyn, czyli w zasadzie całego ciała. Wyjątek stanowią dłonie i stopy, na których zmiany usadawiają się bardzo rzadko. Również błony śluzowe - zwłaszcza w okolicy podniebienia twardego i policzków - mogą ulec zmianom chorobowym.

Nasilenie ospy wietrznej może być rozmaite - od pojedynczych zmian, które niekiedy nawet umykają uwadze rodziców lub samego pacjenta aż do ciężkich postaci ze zlewnymi zmianami zajmującymi większą powierzchnię ciała. Ospa wietrzna trwa zazwyczaj około dwóch tygodni. Niekiedy zmianom skórnym towarzyszy gorączka - znacznie częstsza w przypadku dorosłych. Zmiany ustępują bez śladu, jeżeli nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego - co zwykle następuje jako skutek drapania. W tej sytuacji mogą pozostać drobne blizenki. Ospę wietrzną zazwyczaj dość prosto zróżnicować z półpaścem z uwagi na charakterystyczny, jednostronny, pasmowaty układ zmian.

Ospę wietrzną zazwyczaj leczy się miejscowo maściami zmniejszającymi świąd. W razie nadkażenia bakteryjnego stosuje się aerozole z antybiotykami. W ciężkich przypadkach - częściej u dorosłych podaje się antybiotyki doustnie. Hospitalizacja zazwyczaj nie jest konieczna. Należy jednak pamiętać, że dziecko chore na ospę zaraża na około 5-7 dni przed wystąpieniem zmian skórnych i jest zakaźne do momentu, gdy pęcherzyki zamienią się w strupki, gdyż to w wydzielinie z pęcherzyków znajduje się materiał zakaźny.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Honorata Błaszczyk, Anna Zalewska Janowska: Choroby skóry.

dermatologia24.pl » Wirusowe choroby skóry » Ospa wietrzna