Pęcherzyca zwykła

Pęcherzyca zwykła jest to najcięższa odmiana pęcherzycy, w której pęcherze pojawiają się zarówno na skórze jak i na błonach śluzowych - najczęściej w obrębie jamy ustnej. Wykwity pęcherzowe na śluzówkach mogą wyprzedzać objawy skórne, lub też - nieco rzadziej - występować równoczasowo.

Początek pęcherzycy zwykłej najczęściej objawia się nadżerkami na błonach śluzowych jamy ustnej. Zmiany te pojawiają się na wiele miesięcy lub nawet lat przed pojawieniem się zmian skórnych. W sytuacji, gdy już na początku choroby pojawiają się zmiany pęcherzowe na skórze, te niezbyt nasilone na błonach śluzowych mogą pozostać niezauważone.

W ciężkich pęcherzycy zwykłej ogniska zmian mogą zajmować inne rejony, takie jak spojówki, jamę nosowo - gardłową, struny głosowe i przełyk. Pęcherze lokalizują się w rozmaitych miejscach na skórze. Widoczny i bardzo wyraźny jest objaw Nikolskiego - w aktywnym okresie choroby.

Objaw Nikolskiego jest najbardziej widoczny w otoczeniu pęcherzy i nadżerek, które mają tendencję do szerzenia się i spełzania naskórka na obwodzie. Stosunkowo często wokół pęcherzy obecne są zmiany rumieniowe, nieraz koliste lub obrączkowate w kształcie a w ich obrębie tworzą się kolejne pęcherzyki i pęcherze. Rozległe nadżerki w jamie ustnej mogą przysparzać pacjentowi dolegliwości bólowych, co utrudnia spożywanie pokarmów. Natomiast nadżerki w okolicy gardła i strun głosowych mogą prowadzić do bezgłosu.

Przebieg pęcherzycy zwykłej jest przewlekły i na ogół nie towarzyszy mu gorączka. W okresie wyciszenia objawów klinicznych, czyli w okresie remisji, zmiany skórne mogą przybierać postać morfologicznie podobną do zmian w pęcherzycy liściastej. Chorobę różnicuje się najczęściej z pemfigoidem - inną chorobą pęcherzową oraz z rumieniem wielopostaciowym. We wczesnych stadiach choroby pęcherzyca zwykła bywa mylona z pemfigoidem bliznowaciejącym, aftami na błonach śluzowych i nawrotową opryszczką błon śluzowych. Zawsze rozstrzygają badania immunologiczne.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Marcin Dmochowski: Autoimmunizacyjne choroby pęcherzowe.

dermatologia24.pl » Choroby pęcherzowe skóry » Pęcherzyca zwykła