Pemfigoid ciężarnych

Pemfigoid ciężarnych dotyka kobiety w ciąży i charakteryzuje się występowaniem zmian rumieniowo - obrzękowych z pęcherzami o cechach pemfigoidu. Zmianom skórnych towarzyszy świąd i pieczenie. Nie stwierdza się natomiast objawów zatrucia ciążowego.

We krwi chorych kobiet stwierdza się obecność przeciwciał przeciwko błonie podstawnej oraz substancjom stabilizującym warstwy skóry. Wykazują one podobieństwo do tych obecnych w klasycznym pemfigoidzie. Zaobserwowano również, iż u noworodków chorych matek mogą wystąpić podobne zmiany skórne, które ustępują samoistnie a w badaniach immunopatologicznych są identyczne z tymi obecnymi u matki. Jest to zjawisko biernego przeniesienia choroby. Wysunięto również twierdzenie, że czynniki hormonalne mają swój udział w mechanizmie choroby, jako że zmiany wycofują się samoistnie po porodzie. Wreszcie stwierdzoną zwiększoną częstość zachorowań wśród kobiet z rozpoznaną autoimmunologiczną chorobą tarczycy - chorobą Gravesa-Basedowa.

Wykwity skórne mają typowy charakter wielopostaciowy. Mogą przybierać kształt grudek, rumieni, obrzęków i wreszcie pęcherzy lub pęcherzyków. Bardzo typowo na brzuchu pojawiają się zlewne, niekiedy rozległe ogniska rumieniowe. Powstawaniu wykwitów towarzyszy zazwyczaj świąd i pieczenie, choć stan ogólny pacjentki jest na ogół dobry. Choroba umiejscawia się najczęściej na tułowiu i kończynach, choć z zasadzie zmiany skórne mogą pojawić się wszędzie.

Pemfigoid ciężarnych może mieć wpływ na płód i przebieg ciąży odnotowano przypadki martwych urodzeń, jednak nie są to liczne sytuacje. Częściej rodzą się noworodki o małej masie urodzeniowej lub poród następuje przedwcześnie.

Pemfigoid ciężarnych rozpoczyna się najczęściej w drugiej połowie ciąży a zmiany skórne wycofują się samoistnie po porodzie lub po zakończeniu karmienia piersią. W kolejnych ciążach może niestety dojść do nawrotu. Sporadycznie zdarza się, że zmiany skórne pojawiają się mimo braku ciąży. Etiologia tego zjawiska nie jest znana.

Pemfigoid ciężarnych najczęściej wymaga różnicowania z osutkami alergicznymi podczas ciąży, rumieniem wielopostaciowym oraz inną chorobą pęcherzową pojawiającą się w ciąży - PUPPP.

Pemfigoid ciężarnych jest leczone najczęściej za pomocą leczenia miejscowego - stosuje się kremy z dodatkiem kortykosteroidów doustnie podaje się niekiedy wapń i leki przeciwhistaminowe, które mają za zadanie zmniejszyć świąd i pieczenie skóry. W zmianach bardzo nasilonych rzadko stosuje się terapię kortykosteroidami doustną przy pomocy małych dawek tego leku. Terapia ta jest stosowana raczej już pod koniec ciąży.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Marcin Dmochowski: Autoimmunizacyjne choroby pęcherzowe.

dermatologia24.pl » Choroby pęcherzowe skóry » Pemfigoid ciężarnych