Piegi

Piegi trudno uznać za schorzenie. Jest to natomiast z pewnością pewne zaburzenie ubarwienia skóry, które dla niektórych bywa atutem, podczas gdy dla innych jest istnym utrapieniem. Piegi to klinicznie drobne, przebarwione plamki, zazwyczaj liczne i rozsiane, które pojawiają się w okolicach odsłoniętych, głównie na twarzy. Piegi najczęściej występują u osób młodych i rudych.

Zmiany mają charakter dziedziczny. Udowodniono, że istotą procesu jest przyspieszone wytwarzanie barwnika skóry - melaniny.

Plamki bywają jasnobrązowe lub ciemnobrunatne. Nie są wyczuwalne pod palcami i zazwyczaj są ułożone symetrycznie. Poza twarzą, mogą pojawić się na grzbietowych powierzchniach przedramion i dłoni. W lecie ulegają nasileniu a nieco bledną w starszym wieku.

Leczenie piegów ma charakter wyłącznie miejscowy. Można stosować miejscowo środki złuszczające, jednak mogą one powodować nierównomierne odbarwienia. Można również stosować delikatną krioterapię lub też łagodne złuszczanie, na przykład przy pomocy kwasów owocowych. Bardzo istotna jest ochrona przed nadmierną ekspozycją na światło słoneczne - używanie kremów z wysokich filtrem i noszenie okularów oraz kapelusza lub czapki.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Zaburzenia barwnikowe skóry » Piegi