Pityriasis lichenoides chronica

Pityriasis lichenoides chronica to drobne, rozsiane, symetrycznie rozmieszczone, złuszczające się wykwity grudkowe, które nie powodują żadnych objawów bólowych czy innych dolegliwości ogólnych u pacjenta. Choroba najczęściej występuje u młodych osób, zwłaszcza u mężczyzn. Nierzadko również rozpoznaje się ją u dzieci. Przyczyna choroby pozostaje nieznana. Obecnie uważa się, że pewną rolę - choć w nieznanym mechanizmie - odgrywają wewnątrzustrojowe ogniska zakażenia. Taki pogląd oparty jest na fakcie, iż po wyleczeniu wszelkich zmian zapalnych objawy niekiedy ustępują bez dodatkowego, ukierunkowanego leczenia.

Wykwitem pierwotnym w Pityriasis lichenoides chronica jest grudka, która niekiedy może być mylona ze zmianą skórną w drobnogrudkowej łuszczycy. Jednakże wykazuje ona pewne różnice kliniczne. Złuszczanie w obrębie zmienionej chorobowo skóry nie ma charakteru łusek a często natomiast pojawiają się ogniska krwotoczne. Ogniska chorobowe nie wykazują tendencji do zlewania się ani łączenia. Ponieważ zmiany nie pojawiają się jednoczasowo, widoczny jest pewien polimorfizm, wynikający z różnych etapów rozwoju poszczególnych grudek. Zmiany pojawiają się na tułowiu i kończynach, z pominięciem twarzy, rąk i stóp.

Przebieg Pityriasis lichenoides chronica może być różny, choć na ogół jest przewlekły. Schorzenie może nękać pacjenta od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Schorzenie różnicuje się oczywiście z łuszczycą, ale również z osutką skórną wtórną w kile nawrotowej. Diagnozę potwierdza się badaniami serologicznymi.

Pityriasis lichenoides chronica leczy się na początku antybiotykami, by zlikwidować wszelkie ogniska zapalne wewnątrzustrojowe. Do tego zazwyczaj dołącza się kortykosteroidy w małej dawce. Dobrze jest też poszukać ewentualnych ognisk zapalnych - często winne są zęby lub zmiany ropne na skórze, takie jak czyraki przy zwykłe wypryski. W przypadkach bardzo przewlekłych dobre wyniki uzyskuje się za pomocą fotochemoterapii - przy pomocy lampy PUVA lub SUP, jednakże naświetlania mogą doprowadzić do zaostrzenia choroby, więc konieczna jest wnikliwa obserwacja chorego w trakcie i po terapii.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Łuszczyca » Pityriasis lichenoides chronica