Pityriasis lichenoides et varioliformis acuta (PLEVA)

Pityriasis lichenoides et varioliformis acuta (PLEVA) charakteryzuje się występowaniem grudkowo - krwotocznych lub martwiczo-krwotocznych rozsianych zmian skórnych o podłożu naczyniowym, które na pierwszy rzut oka przypominają ospę wietrzną a po ich ustąpieniu pozostają małe blizenki.

Zmiany naczyniowe są najprawdopodobniej związane z działaniem czynników zakaźnych z ognisk wewnątrzustrojowych. W niektórych przypadkach pojawienie się zmian skórnych było wynikiem stosowanych leków.

Objawem PLEVA są rozsiane grudkowo - pęcherzykowe, krwotoczne i grudkowo - złuszczające, często z zagłębieniem w części środkowej w następstwie rozpadu części centralnej. Początek choroby jest nagły, niekiedy towarzyszy mu gorączka. Gdy minie początkowy okres choroby, w części środkowej zmian pojawia się rozpad, który pozostawia po sobie niewielkie blizenki. Niekiedy współistnieją zmiany typu przewlekłego.

Pityriasis lichenoides et varioliformis acuta różnicuje się z plamicą hiperergiczną lub ospą wietrzną. Leczenie nie różni się od tego stosowanego w pityriasis lichenoides chronica. W długotrwałym przebiegu choroby można pokusić się o zastosowanie naświetlań lampami UVB i SUP.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Łuszczyca » Pityriasis lichenoides et varioliformis acuta (PLEVA)