Podskórna głęboka odmiana tocznia rumieniowatego (LEP)

Wykwity skórne w podskórnej głębokiej odmianie tocznia rumieniowatego (LEP) mają charakter guzów podskórnych, które ustępują z pozostawieniem wgłębień. Zmiany takie mogą pojawiać się zarówno w toczniu skórnym, jak i układowym. Jest to przykład nachodzenia na siebie i współwystępowania różnych odmian tej samej choroby. Na skórze, pod którą znajdują się guzy, może nie być żadnych zmian lub też może ona wykazywać cechy tocznia.

Zmiany podskórne umiejscowione są najczęściej na twarzy oraz na wyprostnych powierzchniach ud i ramion. Bywa, iż zmiany usadawiają się na pośladkach i w okolicy krzyżowej pleców. Objawy choroby mogą być niekiedy bardzo nasilone. Zwłaszcza w tym przypadku, konieczna jest obserwacja chorego w kierunku SLE - postaci układowej. Dotyczy to również tych chorych, którzy pierwotnie mieli zdiagnozowaną postać skórną.

Leczenie odmiany podskórnej głębokiej tocznia polega na podawaniu leków przeciwmalarycznych - wykazują one bardzo dobre działanie i w krótkim okresie doprowadzają do wycofywania się nawet rozległych zmian guzowatych. W przypadku, gdy stwierdzona zostanie postać układowa tocznia konieczne jest włączenie do terapii kortykosteroidów. Niekiedy konieczna jest również terapia skojarzona - kortykosteroidy łączy się wówczas z lekami immunosupresyjnymi.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Józef Towpik: Dermatologia i wenerologia.

dermatologia24.pl » Choroby tkanki łącznej » Podskórna głęboka odmiana tocznia rumieniowatego (LEP)