Postać ogniskowa tocznia rumieniowatego (DLE)

Postać ogniskowa tocznia rumieniowatego (DLE) to jedna z odmian tocznia skórnego. Zmiany skórne charakteryzują się występowaniem ognisk rumieniowo-naciekowych z obecnością rogowacenia mieszkowego, z dużą skłonnością do rozpadu.

Wykwity skórne są wyraźnie odgraniczone od otoczenia i mają charakter naciekających rumieni. Zmiany szerzą się obwodowo a zanikając, pozostawiają zanik lub zbliznowacenie w części środkowej. Typowa dla tej odmiany tocznia jest chropowata powierzchnia zmian, która jest wynikiem obecnego rogowacenia mieszkowego. Zmiany skórne najczęściej lokalizują się na twarzy, małżowinach usznych i owłosionej skórze głowy. N twarzy zmiany często przybierają typowy kształt motyla. Obserwuje się również ogniska rumieniowe w okolicach czerwieni wargowej. Ogniska te również są chropowate, mogą pozostawiać zmiany zanikowe. Znacznie rzadziej zmiany skórne pojawiają się na błonach śluzowych policzków i języka, gdzie niekiedy mogą swym obrazem klinicznym sugerować leukoplakię. Na owłosionej skórze głowy natomiast wykwity mają najczęściej postać zmian rumieniowych, które ustępują z pozostawieniem blizn, które niestety prowadzą do trwałego wyłysienia.

Klinicznie postać ogniskową tocznia podzielono na postać obrzękową, w której nie stwierdza się bliznowacenia a rogowacenie mieszkowe jest słabo nasilone, postać przerosłą, w której zmiany skórne są wyniosłe a najbardziej nasiloną cechą kliniczną jest wyraźna nadwrażliwość na światło słoneczne. Zmiany skórne w tej odmianie mogą pozostawiać głębokie blizny. Kolejną odmianą tocznia ogniskowego jest postać hiperkeratotyczna, czyli brodawkowata, w której obserwuje się nasiloną proliferację naskórka, co prowadzi w efekcie do bardzo głębokich, pozaciąganych blizn. Ostatnią odmianą tocznia DLE jest postać odmrozinowa, w której fioletowe zmiany rumieniowe są związane z zaburzeniami naczyniowymi i najczęściej lokalizują się na małżowinach usznych, nosie i rękach.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Józef Towpik: Dermatologia i wenerologia.

dermatologia24.pl » Choroby tkanki łącznej » Postać ogniskowa tocznia rumieniowatego (DLE)