Pryszczyca

Pryszczyca jest przykładem choroby odzwierzęcej. Choruje bydło - zwłaszcza krowy, świnie oraz owce. Człowiek może ulec zakażeniu przez kontakt bezpośredni, ale również przez spożycie przetworów mlecznych pochodzących od zakażonych zwierząt. Odpowiedzialny za powstawanie objawów klinicznych choroby jest wirus z grupy Coxsackie. Zakaźność patogenu jest bardzo duża i w razie braku kontroli sanitarnej może dojść do wybuchu epidemii tej choroby.

W pryszczycy wykwitem pierwotnym jest pęcherz surowiczo - ropny, który umiejscawia się na zmienionej zapalnie skórze po około dwóch do czterech dni po kontakcie z patogenem. Zmiany najczęściej usadawiają się na błonach śluzowych jamy ustnej, dlatego też w późniejszym obrazie choroby mamy raczej do czynienia z nadżerkami w obrębie jamy ustnej. Zmianom skórnym towarzyszy duży ból i ślinotok. Niekiedy chorobie towarzyszy gorączka. Na dłoniach i stopach rzadko pojawiają się drobne pęcherze. Choroba trwa kilkanaście dni a rokowanie jest bardzo dobre. Zmiany ustępują samoistnie, nie pozostawiając śladu.

Pryszczycę najczęściej różnicuje się z popularnymi aftami, przy których jednak nie występuje gorączka. Schorzenie leczy się miejscowo środkami odkażającymi w maściach lub płukankach oraz ogólnie podaje się antybiotyki, by zapobiec ewentualnym wtórnym nadkażeniom istniejących nadżerek i pęcherzy. Dodatkowo zaleca się przyjmowanie witamin z grupy B.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Honorata Błaszczyk, Anna Zalewska Janowska: Choroby skóry.

dermatologia24.pl » Wirusowe choroby skóry » Pryszczyca