Przewlekłe wrzodziejące zapalenie jamy ustnej

Przewlekłe wrzodziejące zapalenie jamy ustnej to przewlekłe zmiany nadżerkowe i wrzodziejące w obrębie jamy ustnej, o wybitnie przewlekłym przebiegu, związane ze szczególnego typu przeciwciałami krążącymi w ustroju. Przyczyny powstawania choroby są nieznane. Udowodniono, że w surowicy pacjentów powstają przeciwciała skierowane przeciwko komórkom błony podstawnej nabłonka kolczystego. Choroba ta zatem ma cechy schorzenia autoimmunologicznego. Podejrzewa się predyspozycję genetyczną.

Nadżerki i owrzodzenia pojawiają się na błonach śluzowych policzków, języka, dziąseł i podniebienia. Choroba jest wybitnie przewlekła - trwa nawet do 20 lat. Przebiega falami - z okresami nawrotów i wyciszeń. Objawem dodatkowym jest bolesność, która może być na tyle znaczna, że niekiedy utrudnia pacjentom jedzenie i picie. Poza tym stan ogólny chorych jest dobry. Chorobę różnicować należy z liszajem płaskim nadżerkowym, aftami oraz niektórymi chorobami pęcherzowymi.

Leczenie przewlekłego wrzodziejącego zapalenia jamy ustnej opiera się na podawaniu leków przeciwmalarycznych. W nawrotach niekiedy dołącza się niewielkie dawki sterydów. W przypadku przeciwwskazań do stosowania środków przeciwmalarycznych, chorym podaje się dapson w połączeniu z niewielkimi dawkami sterydów. Leczenie jest długotrwałe i nie zawsze odnosi zamierzony skutek.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Rumieniowe choroby skóry » Przewlekłe wrzodziejące zapalenie jamy ustnej