Róg skórny

Róg skórny jest to rogowy twór rozmaitego kształtu, o nieznacznie nacieczonej podstawie, który stanowi szczególną odmianę rogowacenia słonecznego. Jego wyjątkowość polega na tym, iż może występować również u dzieci - w przeciwieństwie do rogowacenia. U dzieci jednak schorzenie to nie jest zaliczane do stanów przedrakowych.

U osób starszych przyczyną powstania choroby są uszkodzenia skóry na skutek na skutek nadmiernego nasłonecznienia lub w wyniku wieku. U dzieci natomiast u podłoża schorzenia leży stan zapalny. Długotrwałe drażnienie jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zmian chorobowych o typie rogu skórnego.

Róg skórny to histologiczne nawarstwione masy rogowe, które mogą przybierać bardzo różny kształt. Niekiedy układają się stożkowato i wyniośle i przypominają miniaturę rogów zwierząt - stąd nazwa całego schorzenia. Są barwy żółtobrunatnej i mają chropowatą powierzchnię. Podstawa zmiany może być nacieczona i twarda - zwłaszcza u osób starszych, w momencie, gdy dochodzi do przemiany nowotworowej. Najczęstszą lokalizacją schorzenia jest twarz, owłosiona skóra głowy i części odsłonięte kończyn.

Leczeniem schorzenia jest chirurgiczne usunięcie zmiany lub tez elektrokoagulacja ogniska chorobowego. W razie wykrycia ogniska nowotworu zaleca się odpowiednią terapię przeciwnowotworową.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Eugeniusz Baran: Nowotwory skóry. Klinika. Patologia. Leczenie.

dermatologia24.pl » Nowotwory skóry » Róg skórny