Rogowacenie białe

Rogowacenie białe to białe plamy o gładkiej lub nieco nieregularnej powierzchni, które są umiejscowione w obrębie błon śluzowych i półśluzówek jamy ustnej i narządów płciowych.

Czynnikami odpowiedzialnymi za powstanie takich zmian skórnych jest na przykład stałe drażnienie, chociażby przez nieodpowiednio dobrane protezy zębowe, zęby z próchnicą, palenie papierosów czy zaniedbanie higieniczne. Natomiast w obrębie narządów płciowych duże znaczeni w rozwoju zmian chorobowych ma marskość sromu lub żołędzi, które czasem ma związek z zaburzeniami hormonalnymi.

Wykwity chorobowe mają postać białawych plam lub smug o opalizującym odcieniu. Są to w istocie pasma zgrubiałego nabłonka, które wykazują niewielkie stwardnienie w obrębie podstawy a na ich powierzchni widoczne jest bruzdowanie. Zmiany najczęściej lokalizują się w jamie ustnej - na policzkach w pobliżu kącików ust i w linii zgryzu, na języku i na czerwieni wargowej, na błonie śluzowej warg sromowych większych i mniejszych u kobiet oraz w rowku zażołędnym i wewnętrznej powierzchni napletka u mężczyzn.

Rogowacenie białe częściej występuje u mężczyzn, zwłaszcza po czterdziestym roku życia. Rogowacenie białe może przekształcić się w nowotwór, jednak u kobiet częściej dochodzi do tego w obrębie sromu, niż w jamie ustnej. Każdy brodawkowaty przerost zmian, zwiększenie nacieku podstawy, obwódka zapalna czy nadżerka lub owrzodzenia każe podejrzewać transformację nowotworową.

Rogowacenie białe jest leczone przede wszystkim przez usunięcie ewentualnych czynników drażniących. Dobre rezultaty uzyskano podczas stosowania tretinoiny. W przypadku, gdy dojdzie do transformacji nowotworowej, zmianę należy sunąć przy pomocy chirurga lub przez wymrażanie.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Eugeniusz Baran: Nowotwory skóry. Klinika. Patologia. Leczenie.

dermatologia24.pl » Nowotwory skóry » Rogowacenie białe