Ropnie mnogie pach

Ropnie mnogie pach to głębokie zapalne guzy, które mają skłonność do rozmiękania i tworzenia blizn. Jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się głównie w okolicy pach. Mogą również pojawić się w okolicy narządów płciowych, odbytu lub brodawek sutkowych u kobiet. Zmiany pojawiają się w okresie pokwitania, gdyż choroba w swej istocie dotyczy gruczołów potowych a jej przyczyną może być nadmierne pocenie. Niekiedy chorobie towarzyszą zaburzenia hormonalne, zwykle podwyższony poziom męskich hormonów płciowych – hiperandrogenizm.

Jako pierwszy na skórze pojawia się guzek lub guz podskórny, który z czasem przebija się na powierzchnię skóry. Mogą tworzyć się przetoki a rany pozostawiają często głębokie i rozległe blizny. Choroba trwa kilka miesięcy, ale jej przebieg może być wydłużony nawet do roku. Pacjent w tym czasie odczuwa zazwyczaj bolesność w okolicy zmian, niekiedy bardzo nasiloną.

Schorzenie to leczy się zarówno miejscowo - maściami przeciwzapalnymi i antybiotykami - jak i ogólnie antybiotykami. Niekiedy podaje się szczepionki bakteryjne, leki antyandrogenne lub izotretinoinę - lek stosowany głównie w leczeniu trądziku. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby z licznymi, rozsianymi zmianami skórnymi, które nie odpowiadają na leczenie, stosuje się zabieg chirurgiczny. Wycina się zmiany chorobowe a ubytki uzupełnia przeszczepami skóry.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Bakteryjne zakażenia skóry » Ropnie mnogie pach