Róża

Róża jest to ostry stan zapalny dotykający skórę oraz tkankę podskórną. Charakterystyczne dla niej są ostry przebieg i wysoka gorączka. Bakterie - paciorkowce grupy A - wnikają do skóry zwykle przez nawet minimalne uszkodzenie mechaniczne. Stwierdzono również zwiększoną częstość zachorowań u osób z upośledzonym krążeniem żylnym lub chłonnym (obrzęki). Zdarza się też, że bakterie przedostaje się w obręb skóry z wewnętrznego ogniska zapalnego.

Róża pojawia się najczęściej na twarzy (w okolicy błon śluzowych nosa i jamy ustnej) oraz prawie równie często na kończynach dolnych.

Objawy róży pojawiają się nagle. Pojawianiu się zmian skórnych może towarzyszyć wysoka gorączka, dreszcze i poczucie ogólnego osłabienia. Okolica zmieniona chorobowo początkowo brzęknie i pojawia się ostry stan zapalny bardzo wyraźnie odgraniczony od otoczenia. Ognisko chorobowe ma nieregularny kształt a na jego powierzchni mogą pojawić się smugi, które świadczą o szerzenie się zakażenia drogą naczyń chłonnych. Skóra staje się napięta i błyszczy.

Niekiedy pod powierzchnią naskórka gromadzi się płyn zapalny, który powoduje powstawanie pęcherzy - jest to róża pęcherzowa. W pęcherzach może pojawić się krwista wydzielina - wtedy mówi się o róży krwotocznej. Jeśli w obrębie ogniska dojdzie do martwicy, określa się to jako różę zgorzelinową. Natomiast gdy zmiany chorobowe szerzą się zgodnie z przebiegiem naczyń chłonnych, mamy do czynienia z różą wędrującą lub pełzającą. Chorzy zazwyczaj skarżą się na ból i pieczenie w obrębie zajętych okolic ciała.

Róża jest chorobą, w której stosunkowo często pojawiają się powikłania. Najczęściej dochodzi do nawrotów, zwłaszcza w miejscach już wcześniej zajętych przez proces chorobowy. Poważnym powikłaniem jest przetrwały obrzęk, czy to w obrębie twarzy, narządów płciowych, czy też w obrębie kończyn, gdzie może dojść do powstania słoniowacizny - trwałego, bardzo dużego kończyny ze zgrubieniem naskórka i zaburzeniami krążenia. Wśród powikłań róży wymienia się też ropowicę oraz zapalenie naczyń chłonnych lub żył. Zmiany na skórze należy różnicować z zakrzepowym zapaleniem żył, ostrym kontaktowym zapaleniem żył oraz rumieniem guzowatym.

Różę leczy się antybiotykami podawanymi zazwyczaj dożylnie, więc jest to choroba, która często wymaga hospitalizacji. Dodatkowo stosuje się kompresy i okłady z substancjami przeciwzapalnymi. Róża jest chorobą, która wymaga szczególnej uwagi, gdyż zaniedbana lub źle leczona może być przyczyną bardzo groźnych nawet dla życia konsekwencji.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Bakteryjne zakażenia skóry » Róża