Rozpoznanie łuszczycy

Rozpoznanie łuszczycy opiera się zazwyczaj na dokładnym wywiadzie oraz wnikliwej obserwacji zmian skórnych. Dobrze odgraniczone zmiany grudkowe lub krostkowe z charakterystycznymi łuskami łuszczycowymi, które nie pozostawiają blizn zawsze nasuwają podejrzenie łuszczycy. Również pewna symetria występowania zmian jest typowa dla tej choroby. Pomocny w rozpoznaniu jest zawsze wywiad rodzinny co do występowania tego schorzenia u innych członków rodziny.

Łuszczycę zwykłą różnicuje się najczęściej z wypryskiem łojotokowym, przyłuszczycą grudkową lub liszajem płaskim. Zmiany na paznokciach mogą niekiedy być mylone z grzybicą paznokci. Również łupież różowy Giberta i odmiana łuszczycowa tocznia rumieniowatego wymagają różnicowania z łuszczycą.

Zmiany skórne w łuszczycy krostkowej są niekiedy łudząco podobne do toksycznej nekrolizy naskórka Lyella i również wiążą się z ciężkim stanem ogólnym pacjenta. Niekiedy wykwity skórne mogą być mylone ze zmianami typu krostkowego wywołanymi lekami. Wątpliwości rozstrzyga zazwyczaj wywiad co do epizodów łuszczycy w przeszłości.

Wykwity skórne w obrębie dłoni i stóp niekiedy do złudzenia przypominają te powstające w wyniku wewnątrzustrojowych zakażeń - w odróżnieniu od zmian łuszczycowych dobrze reagują one na antybiotyki. Niekiedy łuszczyca dłoni i stóp mylona bywa ze zmianami o etiologii grzybiczej lub alergicznej. Tu o diagnozie decydują badania mikologiczne lub testy skórne.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Łuszczyca » Rozpoznanie łuszczycy