Starzenie się słoneczne skóry

Powszechnie panujące przekonanie, że słońce jest dobre dla skóry, ostatnio uległo zmianie. Coraz głośniej się mówi o tym, że częste wystawianie twarzy i ciała na działanie promieni słonecznych powoduje szybsze starzenie się skóry.

Cechy skóry osób starszych to zwiotczenie, suchość i ścieńczenie, przebarwienia i odbarwienia, zmarszczki oraz wzmożona prażalność. W starzeniu słonecznym - tak zwanym photoagingu - skóra wygląda nieco inaczej. Występują na niej grubsze zmarszczki i pobruzdowania, nieobecne jest ścieńczenie skóry, może natomiast pojawić się hiperkeratoza. Poza tym na powierzchni skóry widoczne są drobne naczynka krwionośne - tak zwane teleangiektazje, na bazie których łatwo tworzą się wynaczynienia.

W miejscach szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych mogą powstawać stany przedrakowe, takie jak rogowacenie starcze. Naczynia w takiej skórze są zgrubiałe i kręte. W późniejszym okresie procesu dochodzi do zmniejszenia aktywności komórek odpowiedzialnych za regenerację naskórka.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Fotodermatozy » Starzenie się słoneczne skóry