Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to wykwity rumieniowe, grudkowe i krostkowe, które mają podłoże nie tylko łojotokowe, ale też naczynioruchowe. Lokalizują się wyłącznie na twarzy i dotykają najczęściej kobiety w dojrzałym wieku.

Czynnikami predysponującymi do wystąpienia zmian skórnych o typie trądziku różowatego są zaburzenia naczynioruchowe, niedokwaśność soku żołądkowego oraz zaburzenia wewnątrzwydzielnicze. Uważa się też, że pewną rolę w patogenezie procesu odgrywają zakażenia drożdżakami.

Zmiany początkowo wyglądają, jak klasyczny rumień, z przemijającym zaczerwienieniem. Następnie zmiany naczyniowe utrwalają się pod postacią teleangiektazji, by w końcu przejść w typowe zmiany grudkowo - krostkowe. Niekiedy może dojść do tworzenia się zmian przerostowych w obrębie nosa, jednak odmiana ta jest spotykana wyłącznie u mężczyzn. Choroba najczęściej lokalizuje się na twarzy. Nierzadko może dojść do rozwoju zapalenia spojówek, brzegów powiek lub rogówki oka. Choroba ma charakter przewlekły, z zaostrzeniami w okresie miesiączek.

W leczeniu trądziku różowatego stosuje się krem metronidazolowy oraz typowe leczenie miejscowe, jak w trądziku zwykłym. Dosyć dobre rezultaty przynosi też stosowanie ketokonazolu. Jeśli dojdzie do zniekształcenia nosa, konieczny bywa zabieg chirurgiczny. W leczeniu ogólnym, po usunięci ewentualnych czynników drażniących, dobre wyniki uzyskano po podawaniu chorym metronidazolu, tetracyklin oraz innych antybiotyków, jak erytromycyna. Wyniki leczenia są na ogół dość dobre.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Praca zbiorowa pod redakcją Doroty Krasowskiej: Trądzik. Diagnostyka i leczenie.

dermatologia24.pl » Choroby gruczołów łojowych i potowych » Trądzik różowaty