Wirusowe choroby skóry

Wiele osób w codziennym życiu zetknęło się niejednokrotnie z chorobami skóry wywołanymi przez wirusy. Są to choroby skomplikowane zarówno dla lekarzy ze względu na problemy z dobraniem odpowiedniej terapii, jak i dla pacjenta z uwagi na często długotrwały i bolesny przebieg. Choroby wirusowe skóry należą do jednych z najczęstszych schorzeń dermatologicznych.

Do najbardziej spotykanych należą opryszczka zwykła, półpasiec oraz ospa wietrzna należące wspólnie do grupy opryszczek; brodawki skórne i płciowe oraz mięczak zakaźny. Dużo rzadziej spotyka się osoby chorujące na guzy dojarek i krowiankę przeszczepioną - dwie choroby należące do grupy wirusa ospy.

W wyjątkowych przypadkach mamy do czynienia z pryszczycą, niesztowicami zakaźnymi owiec czy też z zespołem skarpetkowo - rękawiczkowym. Nie należy również zapominać o zmianach w obrębie skóry w przebiegu zakażenia wirusem HIV lub w przebiegu pełnoobjawowego AIDS. Bez względu na rodzaj choroby i czynnik wywołujący - choroby wirusowe skóry mogą być z powodzeniem poddane leczeniu.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Honorata Błaszczyk, Anna Zalewska Janowska: Choroby skóry.

dermatologia24.pl » Wirusowe choroby skóry » Wirusowe choroby skóry