Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry)

Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry) objawia się przez występowanie powierzchownych zmian na skórze o charakterze zapalnym, które powstają w wyniku kontaktu chorego z alergen. Jest to najczęstsza postać wyprysku i można wyróżnić dwie jego odmiany - ostrą oraz przewlekłą.

Alergiczny wyprysk kontaktowy powodowany jest najczęściej przez chrom, nikiel, gumę, ale też barwniki i substancje zawarte w kosmetykach lub tworzywach sztucznych. Choroba przebiega w dwóch fazach. Pierwsza faza - indukcji - polega na penetracji związków chemicznych w głąb naskórka i tworzeniu kompleksów z białkami. Druga faza natomiast - faza wyzwalania reakcji - ma na celu prezentację tych kompleksów między innymi limfocytom T, które zostają swoiście uczulone na dany alergen. Z tego powodu, po ponownym kontakcie z uczulającą substancją, po 5 do 7 dniach, limfocyty aktywują się i ujawniają się objawy kliniczne w postaci wypryskowych zmian skórnych.

Wykwitem pierwotnym są zmiany skórne o charakterze grudkowo - pęcherzykowym. Ognisko choroby jest dobrze odgraniczone od otoczenia i towarzyszy mu silny świąd, ale ustępuje bez pozostawienia śladu. Czasem dołączają się obrzęk i niewysoka gorączka. Przewlekłe kontaktowe zapalenie skóry prowadzi do lichenizacji, czyli stanu, w którym skóra w miejscu zmian staje się sucha, szorstka i pogrubiała - przypomina skórę słonia.

Przebieg choroby jest wieloletni i nawrotowy a ustalenie czynnika wywołującego objawy nie zawsze jest proste a czasem nawet niemożliwe. Niekiedy w rozpoznaniu alergenu pomaga umiejscowienie zmian skórnych. Zazwyczaj stosuje się testy płatkowe. Polegają one na przyłożeniu bibułki nasączonej danym alergenem do skóry i odczytaniu wyników po 48, 72 i 96 godzinach. O dodatnim wyniku próby świadczy obrzęk, rumień lub zmiany grudkowe w miejscu przyłożenia płatka.

Kontaktowe zapalenie skóry leczy się miejscowo kremami z kortykosteroidami, które działają przeciwzapalnie, oraz ogólnie za pomocą leków antyhistaminowych.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne.

dermatologia24.pl » Alergiczne choroby skóry » Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry)