Wyprysk łojotokowy (łojotokowe zapalenie skóry)

Wyprysk łojotokowy (łojotokowe zapalenie skóry) jest najczęściej spowodowana nadmiernym wydzielaniem sebumk przez komórki skóry. Jednak w toku badań nad tym schorzeniem udowodniono również powiązanie wystąpienia objawów skórnych z zakażeniem bakterią Pityrosporum ovale.

Ogniska chorobowe są rumieniowe lub rumieniowo - wysiękowe. Skóra zmieniona chorobowo łuszczy się a wykwity często pokrywają się żółtymi, grubymi strupami. Lokalizacja wyprysku łojotokowego to najczęściej owłosiona skóra głowy i inne okolice łojotokowe i drażnione takie, jak okolice za uszami, linia środkowa twarzy (czoło, brwi, fałdy nosowo - policzkowe). Zmiany pojawiają się również na tułowiu, w okolicy mostkowej i międzyłopatkowej oraz w fałdach skórnych i zgięciach stawowych. Chorobie towarzyszy różnie nasilony świąd. W obrębie włosów i brwi może dojść do przejściowego wyłysienia.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry polega na miejscowym stosowaniu maści ze steroidami. Czasem - w dużym nasileniu objawów - podaje się leki stosowane w terapii przeciwtrądzikowej.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne.

dermatologia24.pl » Alergiczne choroby skóry » Wyprysk łojotokowy (łojotokowe zapalenie skóry)