Wyprysk pieniążkowaty

Wyprysk pieniążkowaty (wyprysk mikrobowy) to odmiana wyprysku, w którym zmiany skórne są dość liczne i dobrze odgraniczone od otoczenia. Istnieje udowodnione powiązanie między objawami choroby a nadwrażliwością na bakterie i ich toksyny. Choroba zwykle ma związek z jakimś rodzajem zakażenia wewnątrzustrojowego. Jednak najczęściej nie udaje się ustalić przyczyny wystąpienia symptomów.

Wykwitem pierwotnym w wyprysku pieniążkowatym są dobrze odgraniczone od otoczenia grudki, czasem z sączącą się, zwykle klarowną treścią oraz pęcherzyki - również wypełnione przejrzystą treścią surowiczą. Skóra jest zaczerwieniona, łuszcząca. Pojawia się świąd w okolicy zmian. Choroba trwa długo i niestety zazwyczaj nawraca. Jest dość typowym schorzeniem dla osób w starszym wieku.

Leczenie wyprysku pieniążkowatego zwykle ma charakter objawowy, czyli leczy się miejscowo zmiany skórne. Niekiedy dodatkowo podaje się choremu leki przeciwalergiczne doustnie, jednak nie zawsze jest to konieczne. Gdy ognisko zakaźne w organizmie zostanie zidentyfikowane, stosuje się również leczenie przeciwbakteryjne w postaci antybiotykoterapii.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne.

dermatologia24.pl » Alergiczne choroby skóry » Wyprysk pieniążkowaty