Wyprysk podudzi

Wyprysk podudzi jest ściśle powiązany z zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych. Podłożem tego schorzenia jest najczęściej występowanie żylaków podudzi i ud. Zmiany żylakowe powodują, iż skóra nabiera znamion atrofii. Staje się cienka, sucha, podatna na urazy i często skłonna do tworzenia owrzodzeń. Nawet niewielki uraz w obrębie tak zmienionej skóry może prowadzić do zakażenia bakteryjnego w tym obrębie i wystąpienia objawów choroby.

Ogniska choroby umiejscawiają się zazwyczaj na skórze pierwotnie zmienionej przez obecność żylaków. Wykwitem pierwotnym są dobrze odgraniczone pęcherzyki i grudki. Zdarzają się zajęcie obydwu kończyn. Zwykle zmiany skórne o tym podłożu dokuczają osobom starszym.

Wyprysk podudzi to praktycznie jedyny rodzaj wyprysku, w którym może dojść do uogólnienia zmian skórnych. Następuje to najczęściej w wyniku długotrwałego procesu chorobowego i przedostania się bakterii do krążenia ustrojowego. W tej sytuacji wykwity skórne przybierają postać drobnej, grudkowej wysypki, czasem zlewającej się, umiejscowionej głównie na twarzy, ale także na tułowiu i kończynach.

Leczenie przyczynowe wyprysku podudzi opiera się na podaży leków naczyniowych w celu poprawy krążenia krwi. Miejscowo stosuje się maści i kremy ze steroidami, których zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego. Zmiany wrzodziejące wymagają odkażania.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne.

dermatologia24.pl » Alergiczne choroby skóry » Wyprysk podudzi