Wyprysk potnicowy

Wyprysk potnicowy charakteryzuje się występowaniem zmian pęcherzykowych różnych rozmiarów, głównie na dłoniach i stopach. Czynniki wywołujące chorobę mogą pochodzić zarówno z zewnątrz (nikiel, kobalt, niektóre leki) jak i z wewnątrz. Udowodniono powiązanie ostrej postaci choroby z grzybicą stóp.

Zmiany pęcherzykowe w obrębie dłoni i stóp zwykle zajmują całą powierzchnię tych części ciała. Jeśli współistnieje grzybica stóp, zmiany na dłoniach obejmują boczne powierzchnie palców i nie zawierają zarodników grzybów. Przebieg choroby może mieć charakter ostry lub przewlekły. W łagodnej postaci schorzenia dominuje złuszczanie naskórka.

Leczenie wyprysku potnicowego nie różni się zasadniczo od metod leczenia innych rodzajów zmian wypryskowych. Stosuje się maści ze steroidami i doustne leki przeciwalergiczne. Leczenie zabiegowe stosuje się w przypadku, gdy zmiany pęcherzowe osiągają duże rozmiary. Zmiany takie należy natomiast przeciąć, osuszyć oraz zdezynfekować ewentualne nadżerki. Stosuje się maści i aerozole z antybiotykiem, by nie doprowadzić do wtórnego nadkażenia ran. W przypadku wyprysku powiązanego z współwystępowaniem grzybicy stóp, stosuje się leczenie przeciwgrzybiczne a zmiany na dłoniach ustępują wówczas samoistnie.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne.

dermatologia24.pl » Alergiczne choroby skóry » Wyprysk potnicowy