Zanikowe zapalenie skóry kończyn

Zanikowe zapalenie skóry kończyn jest chorobą a właściwie objawem trzeciego stadium boreliozy, które zazwyczaj zaczyna się po około dwóch latach od ukąszenia przez kleszcza.

Początkowo skóra ulega zapaleniu - pojawiają się czerwone plamy i rumień. Następnie dochodzi do ścieńczenia skóry w zajętym obszarze. Skóra staje się pomarszczona i cienka jak bibułka i przeświecają przez nią naczynia krwionośne w postaci sinofioletowej siateczki. Zmiany sytuują się na dystalnych, czyli końcowych częściach rąk i nóg. Na kończynach dolnych mogą jednak sięgać z przodu pachwina z tyłu pośladków. Natomiast na kończynach górnych zazwyczaj kończą się na wysokości łokci. Niekiedy widoczne są smugowate zwłóknienia na przebiegu kości łokciowej lub twarde ogniska przypominające ogniska chorobowe twardziny skórnej. Choroba często ciągnie się latami, szczególnie w przypadkach nieleczonych. Rozpoznanie, jak w poprzednich przypadkach stawia się na podstawie badania krwi oraz na podstawie badania histologicznego próbek zmian pobranych podczas biopsji.

Leczenie zanikowego zapalenia skóry nie odbiega od schematu leczenia rumienia wędrującego czy Lymphocytoma, jednak powinno być stosowane przez okres sześciu nawet do ośmiu tygodni. W przypadku zmian zwłókniałych lub twardzino podobnych zaleca się również podawanie niewielkich dawek glikokortykosteroidów przez cały okres leczenia.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Bakteryjne zakażenia skóry » Zanikowe zapalenie skóry kończyn