Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków pochodzenia gronkowcowego (SSSS)

Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków pochodzenia gronkowcowego (SSSS) jest uogólnione zakażenie skóry noworodka o ciężkim przebiegu. Na skórze pojawiają się pęcherze, które pękają a naskórek odchodzi od skóry właściwej, podobnie jak w oparzeniach. Początek choroby następuje zazwyczaj około 3 miesiąca życia, niekiedy u starszych dzieci a wyjątkowo rzadko u dorosłych, u których przebieg choroby jest bardzo ciężki. Czynnikiem wywołującym objawy kliniczne jest zakażenie gronkowcem złocistym.

Pęcherze zwykle zajmują całą powierzchnię naskórka, bardzo łatwo pękają odsłaniając głębsze warstwy skóry. Wygląd skóry przypomina poparzenia II stopnia. Choroba trwa zazwyczaj kilka dni, ale niekiedy dołączają się powikłania jelitowe lub płucne i przebieg choroby może ulec wydłużeniu i zaostrzeniu.

Złuszczające pęcherzowe zapalenie skóry noworodka leczy się antybiotykami podawanymi dożylnie. Podaje się również dużą ilość płynów, by wyrównać ich utratę przez odsłoniętą skórę. Nie podaje się glikokortykosteroidów, które mogą zaostrzyć przebieg choroby.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Bakteryjne zakażenia skóry » Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków pochodzenia gronkowcowego (SSSS)